Shyb na hrazdě: Král cviků pro šířku zad

Důkladné procvičení zad zahrnuje cviky na jejich šířku, střední část a vzpřimovače. Nejznámějším cvikem pro rozvoj šířky zad jsou shyby na hrazdě. Pro mnoho lidí jsou obtížné, ale trpělivost a pevná vůle zaručeně přinesou výsledky.

Hlavní výhodou trénování shybů je přístrojová nenáročnost. Hrazda se dá pořídit už od několika stokorun. Shyby na hrazdě jsou zároveň bezpečné, protože se cvičí jen s vlastní hmotností, tudíž nehrozí zranění páteře.

Ideální hrazda je dvakrát širší než ramena a na koncích zalomená dolů, čímž šetří zápěstí. Efektivní trénink zad vyžaduje jejich správné zapojení. Práci zad je potřeba vnímat a kontrolovat. Shyby jsou velmi oblíbené, protože při pravidelném tréninku brzy vyrýsují svaly. 

Jak cvičit shyby?

Nejdříve se pořádně rozcvičte, je to důležité proti natažení svalů. Pověste se na hrazdu, kterou uchopte nadhmatem (palcem spolu s ostatními prsty), ruce co nejdále od sebe. Přitáhněte se až k bradě – vědomě zádovými svaly, ne tahem rukou, ty jsou jen spojovacími články a po tréninku nesmí bolet. Hlava je v předklonu nebo záklonu. Pak se spusťte dolů (nádech) a opakujte (po dokončení přítahu výdech). 

Varianta shybů s přitahováním za hlavu zapojuje více i svaly střední oblasti zad. 

Hrazdy a bradla  >  Novinky  >  Shyb na hrazdě: Král cviků pro šířku zad

Novinky

 • 30. 8. 2016

  Hrazda na žebřiny

  Závěsná hrazda na žebřiny patří mezi nejoblíbenější pomůcky pro domácí cvičení.

 • 27. 6. 2016

  Hrazda na strop

  Jednou z variant hrazd je stropní hrazda. Jak ji připevnit a jak na ní účinně posilovat?

 • 11. 5. 2016

  Jak vám pomohou bradla při cvičení?

  Na bradlech se dá provádět celá řada cviků pro posílení rozličných partií těla. Zde je malý průvodce světem bradel.

Všechny novinky